Wirtualna asystentka – pożądany, nowoczesny zawód

sie 19, 2022 | Życie | 0 komentarzy

Jeszcze kilka lat temu o wirtualnej asystentce słyszeliśmy w amerykańskich filmach. Z biegiem czasu widać, że ten zawód stał się bardzo pożądany. Czym jest to spowodowane? Dlaczego wirtualna asystentka cieszy się takim powodzeniem? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to trend, który został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych i widać, że tam przyjął się bardzo dobrze. Powoli staje się coraz popularniejszy w naszym kraju i nie ma co się dziwić, ponieważ w wielu przypadkach wirtualna asystentka i nasza współpraca przyniosą same korzyści.

Tylko z kim właściwie mamy do czynienia? Kim jest wirtualna asystentka? Już sama nazwa może nam sugerować, że mamy do czynienia z osobą, która świadczy usługi asystenckie, ale online. Najczęściej współpraca z wirtualną asystentką odbywa się przez internet, a więc można zlecać jej różne prace zdalne, czy takie, które będzie mogła wykonywać bez osobistej obecności w biurze.

Współpraca z wirtualną asystentką najczęściej odbywa się na zasadzie B2B, a dana osoba za swoje usługi wystawia faktury. To oczywiście dobra wiadomość dla osoby, która decyduje się skorzystać z jej usług, ponieważ nie trzeba organizować dodatkowego miejsca pracy, ani ponosić wydatków związanych z utrzymaniem etatu. Wirtualnej asystentce płaci się wyłącznie za te godziny pracy, które przepracuje, a ich ilość zawsze zależy od potrzeb klienta.

Jakie usługi oferuje wirtualna asystentka?

Trzeba przyznać, że wirtualna asystentka zapewnia dość spory zakres usług. Mogą składać się na niego bardzo zróżnicowane zadania biurowe, które da się wykonać internetowo, zdanie lub telefonicznie. Na pewno mowa tutaj o tworzeniu i porządkowaniu dokumentacji, tworzeniu ofert, przygotowywaniu prezentacji, czy obsłudze bazy klientów.

Wirtualna asystentka jest w stanie przejąć na siebie prowadzenie kont w mediach społecznościowych, planowanie i organizację kalendarza, a nawet prowadzenie całego sekretariatu. Jednak to dopiero początek, ponieważ mamy do czynienia z osobą, która może zająć się kontaktem z klientami, rekrutacją pracowników, czy organizacją spraw prywatnych.

Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy chodzi o umawianie wizyt u lekarza, fryzjera, czy nawet organizacji wymarzonego urlopu. Wirtualna asystentka jest w stanie sprawnie przebrnąć przez realizację wielu różnych zadań i zawsze robi to starannie, ponieważ pragnie sprostać oczekiwaniom wszystkich, nawet najbardziej wymagających klientów.

Wirtualna asystentka a jej popularność

Popularność wirtualnej asystentki wynika z wielu powodów, ale niewątpliwie istotne znaczenie miała pandemia. W czasie lockdownu wiele firm musiało się zamknąć stacjonarnie i przenieść do sieci, więc wzrosło zapotrzebowanie na pracowników zdalnych, którzy będą w stanie wesprzeć przedsiębiorców w takim prowadzeniu firmy.

Wirtualna asystentka okazała się w tym zadaniu nieoceniona, ponieważ jest w stanie przejąć na siebie praktycznie wszystkie sprawy biurowe – zaczynając od kontaktu z klientami, po prowadzenie strony internetowej, czy nawet kont w mediach społecznościowych. Za swoje wsparcie nie nalicza sporych kosztów i nie trzeba szykować miejsca pracy w stacjonarnym biurze, więc współpraca z nią zapewnia też spore oszczędności.

Pozostałe