Kosmetyki naturalne w walce na tłustą cerę? Znamy odpowiedź.

lip 27, 2022 | Uroda, Zdrowie | 0 komentarzy

Pewnie nie raz szukaliście w drogerii skutecznego kosmetyku do cery problematycznej, np. do cery tłustej. Kolejne preparaty okazywały się klapą? Nic dziwnego, jeśli stosujemy syntetyki (sztuczne zamienniki wytworzone w laboratorium) zamiast korzystać z darów natury. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków (naturalnych) na przykładzie cery tłustej.

Jaka definicja kryje się za pojęciem kosmetyki naturalne?

Jak dotąd nie ma aktu prawnego precyzyjnie określającego, czym są kosmetyki naturalne, ale istnieją europejskie firmy certyfikujące właśnie kosmetyki naturalne i ekologiczne. Zajmują się tym firmy takie jak Ecocert, BDIH, Soil Association, Natrue, a także nadzorujący je Cosmos (Cosmetic Organic Standard). Według standardów ustalonych przez te firmy, kosmetyki naturalne to produkty zawierające co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, wytworzone w procesach takich jak tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie, itd. lub kosmetyki mikrobiologiczne czy enzymatyczne. Dopuszczalne są składniki syntetyczne, pod warunkiem, że są uzasadnione i nie mają odpowiednika w naturze.

Surowce pochodzenia naturalnego stosowane w kosmetykach

  • oleje roślinne – są strukturalnie podobne do lipidów w naszej skórze, co pozwala na ich efektywniejsze wykorzystanie;
  • ekstrakty roślinne

Powyższe surowce zbudowane są z różnych związków chemicznych, zmieszanych w proporcjach, które nie zawsze da się odtworzyć w laboratorium. To właśnie te unikalne proporcje intensyfikują się wzajemnie, wzmacniając całą mieszankę (synergizm).

Obecnie kosmetyki naturalne to już nie prosta emulsja oleju i ekstraktów roślinnych, ale produkt łączący składniki odkrywane i badane na nowo, raz po raz. Nowoczesne mieszanki roślinne mają ukierunkowane i sprawdzone właściwości (przeciw starzeniu, detoksykujące, nawilżające itp.). Niektóre kosmetyki naturalne są obecnie stosowane nawet w klinikach urody, gdyż mogą zastąpić np. toksynę botulinową!

Cera tłusta i jej pielęgnacja

Pierwsza zasada uzyskania miękkiej, pięknie wyglądającej skóry? Nigdy nie zapominaj o nawilżaniu. Oczywiście, istnieją bardziej rygorystyczne zasady i rady od innych jak: zawsze stosuj filtry przeciwsłoneczne – zainwestuj w drogi środek do oczyszczania twarzy itd, ale niezależnie od tego, czy pijesz dużo wody, jesz dużo owoców i ćwiczysz – czy nie – nawilżanie skóry jest tak samo ważne jak jej oczyszczanie.
Znalezienie najdoskonalszego, ratującego skórę kremu nawilżającego jest łatwe, ponieważ każdy z nas należy do jednej lub więcej kategorii typów skóry: tłustej, suchej, mieszanej lub normalnej, a każda z nich ma swój własny zestaw serum i kremów nawilżających.

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu o cerze tłustej. Często jest powielany mit, że nie potrzebuje ona olejów i kremów, nawet ich stosowanie pogarsza sytuację. To błędna hipoteza. Każda cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.

Osoby z cerą tłustych nie mogą zapominać o nawilżaniu skóry. Niestety, ale wśród osób borykających się z problemem błyszczenia panuje tendencja do stosowania zbyt wielu produktów matujących, z aktywnymi składnikami, które mogą doprowadzić do przesuszenia. Takie działanie może przynieść zupełnie odwrotny efekt – cera zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum i problem wróci ze zdwojoną siłą. Kosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych należy używać rozważnie, aby nie uszkodzić warstwy hydrolipidowej.

Jakie stosować kosmetyki naturalne dla cery tłustej

Zacznijmy na początku, od stosowania kosmetyków naturalnych, które nie powodują wysuszenia skóry. Jeśli nasza skóra ma skłonności do zanieczyszczeń i nadmiernego przetłuszczania musimy wybrać kosmetyk bogaty w surowce aktywne, które regulują wydzielanie sebum. Idealnie sprawdzi się lekki krem regulujący z przyjemną formułą, odżywiający skórę, pozostawiający ją miękką i gładką w dotyku.

Najlepsze kremy matujące posiadają w swoim składzie m.in:

  • AURAFIRM N
  • EKSTRAKT Z BORÓWKI
  • EKSTRAKT Z SZAŁWI
  • OLEJ Z OWOCÓW DZIKIEJ RÓŻY
  • OLEJ Z NASION ŻURAWINY

Wymienione powyżej składniki zapewniają naszej skórze niezbędne surowce dla idealnego wyglądu. Od witamin, nawilżenia po regenerację, dlatego warto szukać odpowiednich kosmetyków naturalnych. Pamiętaj, jeśli wybierzesz swój kosmetyk to stosuj się do zaleceń z ulotki lub dermatologa. Wszystko w nadmiarze może nam zaszkodzić. A znów krótkotrwałe stosowanie może nie przynieść nam odpowiednich rezultatów. Czasami na efekt WOW trzeba cierpliwie czekać.

Pozostałe