Jak walczyć z cellulitem?

sty 7, 2022 | Zdrowie | 0 komentarzy

Cellulit to utrapienie wielu kobiet. Stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale również zdrowotny, więc warto pomyśleć o działaniach, które pomogą się go pozbyć. Co zatem należy zrobić? Jak walczyć z cellulitem? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Czym jest cellulit i skąd się bierze?

Cellulit znany również jako pomarańczowa skórka, to nic innego jak zniekształcona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień. Powodem powstawania cellulitu są najczęściej zaburzenia mikrokrążenia, a dokładnie mówiąc toksyny nie są odprowadzane w efektywny sposób i skutkuje to tym, że zaczynają się gromadzić w tkance tłuszczowej.

W następstwie tkanka tłuszczowa zaczyna się rozrastać, wywiera nacisk na otaczającą ją tkankę łączną, a sam tłuszcz zbija się w grudki. Najczęściej cellulit tworzy się na pośladkach, udach, czy brzuchu. Jednak można zauważyć, że również pojawia się na ramionach i to u kobiet w różnych wieku, niezależnie od ich wagi. Za jego powstanie odpowiadać mogą również hormony (estrogeny), brak aktywności fizycznej, czy nieodpowiednia dieta.

Sprzyja mu również nadmiar spożywania soli, przetworzonej żywności, słodyczy, czy siedzący tryb życia. Do tego niestety spożywanie kawy, palenie papierosów, czy nawet noszenie obcisłych ubrań może sprawić, że konieczne będzie podjęcie walki z cellulitem.

Jak poradzić sobie z pomarańczową skórką?

Każda kobieta chciałaby szybko uporać się z problemem i znów cieszyć się pięknymi nogami. Jednak warto wiedzieć, że proces powstawania cellulitu to nie efekt kilku dni, czy tygodni, lecz lat. Dlatego zdecydowanie łatwiej mu zapobiegać, niż leczyć, choć wcale nie jest powiedziane, że nie będzie możliwe. Co zatem należy robić? Jak poradzić sobie z cellulitem? Istnieje kilka sposobów, które można wykorzystać, ale najważniejsze to wprowadzenie zmian do swojej codzienności…

Przede wszystkim należy zacząć od zmian w swoim sposobie żywienia. Przy walce z cellulitem istotne znaczenie ma to, by nasza codzienna dieta była zdrowa i zbilansowana, a więc każdy posiłek powinien składać się z wartościowych produktów bogatym w błonnik, dobre tłuszcze i witaminy. Pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, kaszy, czy nawet chude ryby powinny znaleźć się w codziennym menu.

Do tego warto też sięgać po dużą ilość wody, ponieważ nie tylko nawadnia organizm, ale również usuwa nadmiar toksyn. Dobrym wyborem będą również herbatki ziołowe, czy yerba mate. Oczywiście należy też zrezygnować z niezdrowej żywności, spożywania słonych i słodkich przekąsek, fast foodów i innej wysoko przetworzonej żywności.

W walce z cellulitem sprawdza się również aktywność fizyczna, a im więcej zaczniemy się ruszać, tym lepiej. Na początku mogą to być spacery i ćwiczenia w domu. Później możemy do tego dorzucić trening na siłowni chociaż trzy razy w tygodniu. Na pewno warto tak go ustawić, by był zgodny z naszymi preferencjami, ponieważ wykonywanie ćwiczeń na siłę szybko sprawi, że zrezygnujemy z podjętych działań.

Walka z cellulitem – co jeszcze wykorzystać?

Jeśli cellulit jest widoczny, to niestety trzeba będzie też pomyśleć o specjalnych zabiegach. Niektóre z nich można wykonywać w domu, jak na przykład masaż limfatyczny przy pomocy ostrej szczotki, czy rękawicy.

Chińskie bańki też dobrze rozbijają tkankę tłuszczową, więc je także można przetestować w swoim domu. Poza tym warto też pamiętać, że do swojej dyspozycji mamy specjalistyczne punkty, które wykonują zabiegi na cellulit. Wizyta w salonie kosmetycznym może okazać się dla nas dobrym pomysłem na walkę z cellulitem, zwłaszcza jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi.

Pozostałe